česky | english

Home > O nás > Zprávy > Houpací sítě z Kolumbie Houpací sítě z Kolumbie

10. 3. 2015

Z drogové pevnosti k textilnímu centru: Medellín rozkvetl v prosperující město. Vyrábějí se zde tradiční houpací sítě. Novinář Markus Kohler zjišťoval jak:

Výlet do kolébky bohů

Medellín. Evropanům se nejspíš vybaví loupeže, drogová kriminalita a vraždy, že? Dá se tu vůbec vést normální život?

Lina Marcela se směje. „Moji rodiče zažili špatné časy v 70. a 80. letech. Ale teď už je doba strachu pryč,“ říká Lina a vesele pokračuje: „Cítím se v Medellínu bezpečně a velmi dobře.“ Děvetadvacetiletá Lina pracuje již šest let ve čtvrti Itagü v textilním závodě Fatelares, kde s 65 kolegy vyrábí houpací sítě.

Druhé největší město v Kolumbii bylo ve skutečnosti po celá léta centrem vlivného a nechvalně známého drogového kartelu "Paisas". Tehdy se Medellín vyznačoval největším počtem vražd na světě. Ty dny už jsou ale minulostí, 3 miliónové město se stalo prosperující metropolí, která navíc rozkvetla pěkně upravenými parky a zahradami, takže se mu občas přezdívá město věčného jara "Capital de la eterna primavera".

Ale zpátky k Lině. Ve světlé, čisté místnosti sedí u šicího stroje a pracuje s látkou utkanou z jemné organické bavlny, která se používá na výrobu houpacích sítí. Šije tunýlek pro upevnění závěsných šňůr. Musí to být pevné, protože za tyto šňůry bude houpací síť uchycena ve skobě a ponese hmotnost odpočívajících lidí.

Lina je ráda, že má rozmanitou práci. "Myslím, že je dobře, že mám nejen práci, ale že ji mohu také každých pár dní střídat," říká. Někdy splétá silné a pevné šňůry, jindy pracuje s automatickým nožem, upravujíce jejich délku nebo balí hotové houpací sítě do malých kompaktních rolí, aby mohly jít na export. "Jsem ráda, že jsem si tady našla práci," říká svobodná matka osmileté dcerky. Manžel Liny totiž přišel před sedmi lety o život při nehodě na motorce.

Navzdory této osobní tragédii zůstává žena optimistická a i po zdravotní stránce se cítí dobře. Ve výrobním areálu je totiž přítomná zdravotní setra, jež se stará nejen o ochranu sluchu zaměstnanců, ale také o jejich drobné nemoci. „Je dobré, že máme pravidelnou pracovní dobu s častými přestávkami, při kterých si můžeme odpočinout.“

Takovéto pracovní a sociální podmínky jsou součástí standardů GOTS (Global Organic Textile Standard), certifikátu pro zpracovávání textilu z ekologicky pěstovaných přírodních vláken, kterým se nyní kolumbijská společnost Fatelares (výrobní partner La Siesty) může chlubit. „Certifikace nám přinesla mnohé výzvy,“ říká manažer společnosti Carlos Manuel Gonzales Villages.

„My všichni se ale striktně držíme přísných předpisů a auditoři, kteří zkoumali naše procesy jako pod mikroskopem, jsou více než spokojeni. My podnikatelé máme společenskou odpovědnost vůči lidem, kteří pro nás pracují,“ říká Carlos Manuel Gonzales Villages a pokračuje. „Jedině v případě, že budeme zadobře, je může práce těšit a my se pak můžeme radovat z vysoké kvality houpacích sítí.“

Na certifikaci aktivně spolupracovali všichni zaměstnanci. Lina vysvětluje: "Toto osvědčení je dobré i pro mě. Přínosné jsou nejen spravedlivé pracovní podmínky, ale také to, že nejsem při práci vystavena žádným toxickým látkám, které by ohrožovaly mé zdraví,“ vysvětluje žena a po chvíli zamyšlení dodává: „Bude lepší, když zůstanu zdravá, konec konců moje dcera má jen mě.“

Kolumbie

Hlavní město: Bogotá, DC
Počet obyvatel: 47,7 miliónů
Rozloha: 1.138.748 km2 
Průměrná délka života: 73,64 rok
Měna: Kolumbijské peso (COP)
HDP na obyvatele: 7752 USD
Nezávislost: od roku 1810(dříve patřila pod Španělsko)
Podnebí: velmi rozmanité v závislosti na nadmořské výšce – od mírně tropického pásma na severním karibském pobřeží, přes tropické až po klima alpských ledovců v horských oblastech Období sucha přicházejí během prosince a ledna. Od května do července trvá období dešťů.
Příroda: Kolumbie je domovem 10 procent stávajících světových rostlinných a živočišných druhů a zaujímá tak druhé místo v biologické rozmanitosti. Ekonomika: řezané květiny, káva, banány, textil. Mák setý a koky jsou nelegální, pokud se pěstují ve velkém měřítku.

Historie sítí

Ve Střední a Jižní Americe je houpací síť nepostradatelnou součástí každodenního života. Odhaduje se, že každou noc spí v této pro nás nezvyklé posteli na 100 milionů lidí - a to nejen proto, že je pohodlná. Slouží také jako ochrana před živočichy jako jsou hadi, mravenci apod.

V Kolumbii je houpací síť populární především v tropické karibské oblasti. V každé domácnosti ji mají hned několikrát, vždy ale v pestrých barvách a s tradičními vzory. Nejstarší dochovaná houpací síť pochází ze 7. století a je upletená z ryzího zlata. Vidět ji můžete v Muzeu zlata v Bogotě.

Houpací síť s největší pravděpodobností vynalezli Mayové. Přežila díky indiánům, kteří ji dnes uznale nazývají kolébka bohů. V 15. století se houpací sítě díky Kolumbovi dostaly do Evropy, populární byly zvláště v lodní dopravě, kde sloužily jako prostorově úsporná lůžka.

Zpočátku se sítě tkaly z kůry stromu zvaného hamack, později byl tento materiál nahrazen sisalovými vlákny vyrobených z hojně se vyskytující agáve sisalové. Bavlna se pro výrobu houpacích sítí používá posledních 60 let.

Zavěšení sítě

Podle obecného pravidla zavěšení sítě by se vzdálenost mezi dvěma stromy či stěnami měla rovnat 80 procentům délky sítě. K zavěšení ke stromu budete potřebovat dvě lana, ta kolem stromů několikrát obtočíte a propojíte se sítí. Ideální vzdálenost mezi stromy pro středně velkou síť je cca 3 metry. Zdá-li se vám vzdálenost příliš velká, můžete síť na obou koncích libovolně prodloužit provazem.

Výška zavěšení by měla odpovídat přibližně polovině vzdálenosti mezi stromy (zdmi). Pomocí hmoždinek, pevných háčků a vrtačky snadno upevníte sítě i do betonových či sádrokartonových stěn. Zastřešené verandy jsou pro zavěšení sítí ideální. Uvnitř můžete houpací sítě zachytit i do stropu.

Ležení

Do houpací sítě si nelehejte podélně! Jinak vás látka obepne tak těsně, že stěží uvidíte ven. Kromě toho, že je tato poloha stísněná, není ani moc pohodlná.

Znalci si do sítě lehají diagonálně – napříč. Vaše tělo v této poloze rozevře látku jako vějíř a vy se pak můžete pohodlně uvelebeni kochat okolím nebo se dívat na hvězdy. V této poloze se navíc síť nehoupe zprava doleva, což není moc příjemné, ale jako v houpacím křesle dopředu a dozadu.